Řeč těla - gestika a kinezika
5.3.
Gestika a kinezika
5.3.1.
Gestika
Gestika se zabývá
našimi gesty, tedy tím co vypovídají naše ruce svými pohyby.
Ruce jsou kontaktním orgánem těla, jsou
komunikačním kanálem mezi vnitřním a vnějším prostředím. Pomáhají nám rozvíjet
naše představy imaginárním vyobrazením ve vzduchu, dávat slovům důraz, jsou
zbraněmi pro útok i obranu. Při seznamování tvoří důležitou bariéru, právě
podání rukou nás sbližuje a motivuje k dalšímu hovoru.[1]
5.3.2. Gesta rukou
Mnutí dlaní – toto gesto dává najevo pozitivní očekávání. Často ho můžeme vidět u obchodníka, který očekává velmi dobrý zisk nebo u číšníka očekávajícího vysoké spropitné nebo u někoho kdo se těší na dovolenou a očekává, že dopadne podle jeho představ. U tohoto gesta si též musíme všímat rychlosti, kterou si mne dotyčný člověk ruce. Pokud nám obchodník nabízí nějakou nabídku, o které prohlašuje, že je velmi výhodná a mne si při tom rychle ruce, je výhodná jak pro nás, tak i pro něj, ale pokud si je mne pomalu je nabídka vhodná spíše k jeho než k našemu prospěchu. Pomalé mnutí rukou v nás vzbuzuje lstivost a vychytralost, pokud si tohoto gesta všimneme, většinou se nevědomě stáhneme do pomyslné ulity a zvýšíme opatrnost.
Mnutí palce a prstů – vyjadřuje očekávání zisku. Často ho můžeme vidět u prodejců a obchodníků nebo u přítele, který žádá o půjčku. Určitě to není gesto, které bychom přijímali pozitivně, a tak je lepší se mu při obchodních záležitostech vyhnout.
Spojené ruce se zaklesnutými prsty – ačkoliv se lidé s tímto gestem často tváří přívětivě a pohodlně, pravda je jiná. Toto gesto značí nepřátelský nebo znechucený postoj a snaží se ho potlačit. Nabývá několika základních podob: ruce jsou sepjaté ve výši obličeje, sepjaté ruce jsou položeny na stole anebo jsou ruce položeny v klíně u sedící osoby, pokud osoba stojí, jsou sepnuté ruce volně visící v oblasti rozkroku. Dá se říci, že čím výše jsou ruce, tím negativnější je náš postoj.
Ruce opírající se o sebe špičkami prstů – neboli věžička. Má dvě základní polohy: zvednutá věžička a věžička směrem dolů. Vyjadřuje nadřazenost a sebejistý postoj. Pokud je věžička sklopená dolů, jedná se většinou o autoritativní gesto, ale člověk se rozhodl vyslechnout názor druhého.
Rozevřené paže – vyvolávají pocit otevřenost a nechávají v nás pocit, že můžeme říct náš názor, aniž by byl záporně přijat. Toto gesto je ale též často zneužívané politiky, kteří se tím snaží získat naši důvěru.[2]
Otevřená dlaň směrem k nebi – v nás vyvolává pocit žádosti. Nejvíce ho můžeme pozorovat u žebráků, kteří nás takto otevřenou dlaní prosí o pár drobných. Toto gesto též používáme, pokud prosíme druhé, aby nám uvěřili, že nelžeme.
5.3.3. Uchopení ruky, paže a zápěstí
Uchopení ruky za zády – dodává člověku pocit sebedůvěry, autority a jistoty. Často toto gesto můžeme vidět u vysoce postavených lidí.
Uchopení zápěstí za zády – vyjadřuje pocit nervozity a nejistoty. Člověk se tak snaží získat sebekontrolu.
Uchopení předloktí za zády – je silnější vyjádření nejistoty než v předchozím případě. Pokud člověk uchopí svou dlaň, získá tím zpět pocit sebejistoty.[3]
5.3.4. Signály, které dáváme najevo palcem
Natažený palec - je gestem u osob, které se jsou ve vedoucím postavení, či se snaží zaujmout sexuální protějšek a věří, že to dopadne podle jejich očekávání.
Vystrčené palce z kapes - Pokud jsou to zadní kapsy, jedná se o snahu skrývat svůj dominantní postoj. Toto gesto můžeme vidět v současné době už i u agresivních nebo dominantních žen. Hnutí za ženská práva dovolilo ženám přijmout spoustu mužských gest.
Ruce založené na hrudi s palci ukazujícími směrem vzhůru - toto gesto značí odmítavý nebo obranný postoj, ale zároveň stálou dominanci.
Ukazování na někoho palcem- je velice urážlivé. Říkáme tím, že si daného člověka vůbec nevážíme a nechováme k němu žádnou úctu.
Spojení palce a ukazováčku – připomínající písmeno o, je jasně pozitivním gestem. Dáváme jím najevo, že je vše v pořádku. Jistě se nám vybaví i obrázek kuchaře, který komentuje své jídlo a říká: „Má to vynikající chuť.“ [4]
5.3.5. Signály, které dáváme najevo ukazováčkem
Ukazováček mířící na nás – v nás evokuje pocit podřízenosti. Často máme pocit, že se k nám blíží nějaké komplikace. Většinou ho používá nadřazená osoba, která nám tím chce říct: „K tobě mluvím.“ Či někdo kdo právě dopadl hledanou osobu.
Zdvižený ukazováček – nás kárá a říká nám, že danou věc dělat nemůžeme.
Ukazováček bušící do stolu – nás upozorňuje, že daná věc, o které mluvíme je velmi důležitá. Samotný zvukový doprovod na nás velmi silně působí a zaujme naši pozornost.[5]
5.3.6. Ruce kolem obličeje
Zakrytá ústa – je často bráno jako gesto, jasně dokazující lež. Říká nám tím: „ Nemám čisté úmysly,“ anebo: „Snažím se potlačit svá neupřímná slova.“ Toto gesto se však nesmí zaměnit s hodnotícími signály. Také musíme sledovat, kdy si ústa zakrývá. Pokud se tak děje při jeho řeči, lže on, ale pokud si zakrývá při naší řeči, chce nám tím říct, že nám nevěří a že lžeme. Jako zmírněná forma zakrývání úst může být jen letmé dotknutí se oblasti úst. Musíme též rozlišovat, zda dotyčného člověka místo třené rukou jen nesvědí. Jak bylo již zmíněno v kapitole o mimice, může se též jednat o patologický jev, kdy si člověk rád čichá ke svým rukám.
Tření oka – neboli „nic nevidím“. Nechceme vidět klam, lež či pochybnost, kterou k nám vysílá partner. Druhý význam je, že se chce vyhnout pohledu do tváře člověku, kterému lže. Muži si často třou výrazně oči. Ženy si obvykle třou místo těsně pod očima.
Tření ucha – v překladu: „Nechci nic slyšet“. Je to zdokonalená forma dětského gesta, kdy si zacpávají uši, pokud nechtějí slyšet výčitky rodičů. Jiné varianty tohoto gesta jsou: škrábání zadní části ucha, strkání prstu do ucha, tahání za ušní lalůček. Nejkrajnější formou je přehýbání ušních boltců a zakrývání ušního otvoru – toto gesto jasně dává najevo, že posluchač už slyšel dost nebo by rád začal též mluvit.
Škrábání na krku – je často známkou nejistoty nebo pochybnosti. Pokud toto gesta dělá člověk, který přitom říká: „Plně Vám rozumím“, pak je zde rozpor mezi mluveným a neverbálním sdělením. V tomto případě bychom měli věřit tomu neverbálnímu. Je vědecky dokázáno, že pokud člověk lže, tře si místa s jemnou kůží – obličej a krk. Tím se dá i vysvětlit otázka proč si člověk, který lže, má tendenci popotahovat límeček.
Prsty v ústech – jsou pravděpodobně pokusem o návrat k jistotám dítěte sajícího z matčina prsu. Dospělí lidé, kteří se cítí nejistě, si vkládají do úst cigaretu, tužku, prsty a další věci ve snaze najít opět pevnou půdu pod nohama. Pokud uděláme toto gesto, ať k tomu použijeme cokoli, potřebujeme rychlé ujištění.
Nuda – pro řečníka je důležité poznat, kdy se jeho řeč stává pro posluchače nezajímavou. Hlavním signálem je dlaň podpírající hlavu. Čím více je ruka zatížena, tím více je posluchač znuděn. Signálem nejvyšší znuděnosti je hlava složená na stole a chrápání ozývající se místností. Ruku podpírající hlavu můžeme ale též spatřit u dvojice, která se chce „zneviditelnit“ před okolím. Pokud je ruka opřena o hlavu lehce, rozhodně se nejedná o znak nudy, ale snahy mít více soukromí – alespoň z pocitového hlediska.
Zájem – značí ruka sevřená v pěst (až na ukazováček) o kterou se zlehka opírá hlava. Ruka je přiložená k tváři lehce – hlava se o ni neopírá.
Ztráta zájmu, ale člověk se chce tvářit zdvořile – v tomto případě se lehce změní postavení ruky a hlavy uvedené u projevení zájmu. Při ztrátě zájmu se ruka trochu rozevře a naše hlava se opírá o bříško ruky pod palcem, ukazováček je sevřen spolu s ostatními prsty.
Nesouhlas – ukazováček směřuje směrem vzhůru a palec podpírá bradu. Pokud se nesouhlas stupňuje, často si začneme mnout ukazováčkem spánek. Toto gesto má mužskou i ženskou verzi. Žena si většinou mne prsty bradu a ukazováček směřuje stejně jako u muže ke spánku.
Poklepávání prstů, klepání nohou – je často signálem netrpělivosti. Čím rychleji prsty ťukáme, tím větší naše netrpělivost je.
Rozhodování – pokud jsme vybídnuti k tomu, abychom učinili rozhodnutí, začneme si mnout bradu. Pokud jsme se rozhodli a budeme hodnotit kladně, uzavřeme naše rozhodování nějakým pozitivním gestem, pokud máme záporný názor, zaujmeme záporné gesto. Lidé s brýlemi si často při rozhodování místo mnutí sundají brýle a vloží si jejich nožičku do úst, stejné to je u kuřáka - ten místo brýlí použije cigaretu. Pokud se potřebujeme ujistit v našem rozhodnutí, většinou si do úst vložíme propisku nebo prst – všichni jsme byli vychování tak, že s plnou pusou se nemluví, a proto máme pocit, že nemusíme ještě mluvit.
Zapomnětlivost – určitě si všichni vybavíme situaci, kdy jsme byli dotázání, zda jsme něco splnili a my si uvědomili, že jsme na to zapomněli. Jakmile došlo k tomuto našemu rozpomenutí, plácli jsme se rukou do čela nebo na zátylek. To kam naše ruka směřovala, bylo určeno tím, zda osoba, která nám to připomněla, nám byla sympatická nebo spíše překážela. Gesto, při kterém se rukou plácneme do čela, značí naší toleranci a necítíme se připomínkou zastrašeni, v druhém případě dáváme neverbálně najevo, že druhá osoba je nám protivná a nepříjemná. Lidé, kteří mají ve zvyku si často mnout krk, mají sklony ke kritičnosti a odmítavým postojům. [6]
5.3.7. Zkřížené paže
Zkřížené paže pro nás představují jakousi
bariéru. Je zajímavé, že si ji osvojujeme až přibližně v šesti letech – do
té doby, pokud jsme cítili blížící se nebezpečí, jsme se schovávali za velké
věci (např. stůl, sedačku, nábytek…). V šesti letech, kdy začíná být
schovávání se nepřijatelné, si osvojujeme gesto pevně zkřížených paží.
K tomu se postupně přidávají zkřížené nohy. Zkřížení paží se uvolňuje,
v některých situacích z něho zbývají jen náznaky, ale i to nám stačí,
abychom se cítili bezpečněji. Je vědecky dokázáno, že pokud člověk při
přednášce poslouchá se zkříženými pažemi, je jeho pozornost menší a postoj
k přednášejícímu kritičtější. Pokud však sedíme uvolněně, pamatujeme si
z přednášky více a náš postoj k přednášejícímu je více přátelský.[7]
Obvyklé
zkřížení paží
- obě
paže jsou na hrudi položeny ve snaze „skrýt se“. Je jasným a srozumitelným
gestem vyjadřujícím obranný či odmítavý postoj.
Zdůrazněné zkřížení paží- poznáme podle zkřížených paží a dlaněmi zaťatými v pěst. Pěst zde značí agresivitu – postoj člověka, který tento postoj zaujal je tedy útočný.
Uchopení obou paží – pokud člověk překříží obě paže a uchopí je nad loktem, vyjadřuje tak neochotu uvolnit tělo. Říká nám tím, že má neochvějné stanovisko, za nímž si bude stát.
Částečná bariéra ze zkřížených paží – vypadá tak, že jedna paže je volně podél těla a druhá ji chytne u lokte. Často ji vidíme u lidí, kteří jsou v blízkosti neznámé osoby a postrádají sebedůvěru.
Zastřené zkřížení paží – má mnoho podob. U mužů je to velmi často pohrávání si s knoflíčky na rukávech, pásku od hodinek. U žen je to spíše uchopení kabelky oběma rukama, hraní si s náramkem nebo náhrdelníkem. Oblíbené gesto, kdy se velmi šikovně dá zastřít zkřížení paží, protože si sebou nejsme jisti, je uchopení sklenice či hrnku oběma rukama.[8]
5.3.8. Další gesta rukou
Stůj!
–
nám bude jasně signalizovat ruka, která proti nám vyrazí s rozevřenou
dlaní.
Vzdávám
se – je známé gesto – vyjadřují ho ruce nad hlavou s otevřenými
dlaněmi.
Sevřené
pěsti – pokud jsou doprovázeny vyceněnými zuby, značí agresivitu. Pokud
jsou však zdviženy nad hlavu a tvoří tak spolu s rukama písmeno V, značí
pocit vítězství.
Bezmoc
– vyjadřuje obličej složený do dlaní. Ruce nám zde mají pomoct „nést“
duševní tíhu.[9]
5.3.9. Kinezika
Kinezika se zabývá pohyby našeho těla.
Sleduje koordinovanost a sladěnost pohybů. Vzhledem k tomu, že zde je
potřeba posuzovat případ od případu nebudu zde popisovat všechny situace,
protože to je i nemožné.
Mohu ale jako příklad uvést situaci,
kdy nás někdo uklidňuje, že vše bude v pořádku a mračí se přitom.
V takovéto situaci dochází k rozporu mezi tím, co daná osoba říká a jejími
neverbálními projevy. Za takovýchto situací je pravděpodobnější, že právě
neverbální projevy říkají to, co si myslí tajně uvnitř – v uvedeném
příkladě tedy to, že vidí spíše neúspěch než úspěch. Bohužel, pokud se jedná
například o přijímací řízení, tato informace nám moc odvahy nedodá.
[1] srov.:
Jaro KŘIVOHLAVÝ, Neverbální komunikace – řeč pohledů, úsměvů a gest, Praha,
1988, str. 94.
Oldřich TEZE, Neverbální
komunikace, Praha, 2003, str.251.
[2] srov.: Věra
BĚLOHLÁVKOVÁ, Jak porozumět řeči těla, Praha, 2001, str. 5-9, 15-16.
Allan PEASE, Řeč těla
v praxi, Praha, 2001, str. 38 -41.
Oldřich TEGZE, Neverbální
komunikace, Praha, 2003, str. 272.
[3] Allan PEASE, Řeč těla v praxi, Praha, 2001, str. 42- 43.
[4]srov.:Věra
ĚLOHLÁVKOVÁ, Jak porozumět řeči těla, Praha, 20011, str. 30.
Allan PEASE, Řeč těla
v praxi, Praha, 2001, str. 43- 45.
Oldřich TEGZE, Neverbální
komunikace, Praha, 2003, str. 261.
[5] Oldřich TEGZE, Neverbální komunikace, Praha, 2003, str. 260.
[6] srov.: Allan PEASE, Řeč těla v praxi, Praha, 2001, str. 46- 54.
Oldřich TEGZE, Neverbální komunikace, Praha, 2003, s.259-270.
[7] Allan PEASE, Řeč těla v praxi, Praha, 2001, str. 55.
[8] Allan PEASE, Řeč těla v praxi, Praha, 2001, str. 56-58.
[9] Oldřich TEGZE, Neverbální komunikace, Praha, 2003, s. 259-270.
Komentáře
Přehled komentářů
Hello,
Greetings from Ranker SEO.
Are you looking for a genuine SEO service to rank your website top on Google? Are you cheated by fake SEO companies?
You have found an affordable legitimate SEO agency to rank your website.
Buy backlinks from 20 years aged domains and rank your website top on Google. Exclusive High quality websites to improve your website authority and ranking.
AI Based Powerful Link Building Technology to improve your website ranking fast. 100% safe and secured methods.
Limited number of positions available! Hurry Now!
Our Skype ID: support@ranker.one
Our Website: https://www.ranker.one
Thanks & Regards
Ranker SEO
(2) Sophia sent you messages
(Sophia, 31. 12. 2021 2:13)
Sophia sent you 2 messages yesterday. She is online now.
Click the link below to view the message and reply to her.
https://sexlovers.club/chat/SophiaScott/
(1) Estelle Sent You A Nude Pic!
(Estelle, 13. 11. 2021 22:53)
Estelle sent you 1 nude pic. She is online and very horny now.
Please click here to chat with her.
https://sexlovers.club/chat/EstelleAndy
Schůzka
(Petr, 21. 10. 2015 18:11)Dnes jsem byl na schůzce se slečnou, nejednalo se o rande pouze jsme se domluvili že se po dlouhém psaní na sociální síti sejdem. V kavárně si slečna pořád hrála s prstýnkem i když si semnou povídala a dívala se mi do očí tak si pořád hrála s prsty i s prstýnkem. Znamená to že jsem ji nudi?
dotaz
(Petr Kovář, 21. 11. 2013 14:53)
Nemohli byste se prosím podívat na toto video? Je to v šesté minutě, velmi nesympatický pán. Je to případ mnutí dlaní?
http://www.youtube.com/watch?v=rPla00pkA1Y
Re: dotaz
(nobody, 17. 12. 2013 19:21)Řekla bych že se snaží spíš vyjádřit nadřazenost a upozornit na chyby člověka,na ktereho smeruje jeho pohled a na ktereho je celá řeč mířena ač třeba nenápadně :)
Velice dobré
(Václav Kohoutek, 29. 10. 2012 13:24)Perfektně zpracované, sice jsem pouze projížděl webové stránky a hledal inspiraci na téma "ŘEČ Z PSYCHOLOGICKÉHO HLEDISKA" a tento článek mě naprosto zaujal, člověk si zároveň i uvědomí, že jeho vystupování na veřejnosti může zlepšit a lépe své okolí pochopit.
:)
(Anna, 13. 2. 2012 17:50)
Chci poděkovat za přehlednost Vašich stránek i s obrázky... něco jsem využila z práci na psychologii.
Tyto stránky mi byly velkou inspirací.)
..
(sasinka333, 27. 11. 2011 11:29)na tuto stránku jsem šla pouze pro udělání dú ale zaujalo me to natolik že se o to hodlám zajímat i nadále moc pěkkný článek a děkuji za inspiraci.
Re: ..
(cervenai, 24. 1. 2012 19:00)Jsem ráda, že jsem inspirovala. Já sama jsem to dělala jako ročníkovku do školy, tak třeba to rošíříte ještě víc :-)
Rank Your Website with Backlinks from 20 Years Aged Domains
(Ranker, 5. 2. 2022 9:36)