Relaxace I
Stres a relaxace tehdy a dnes
Následující příběh se odehrál před 19 tisíci lety. Pračlověk Pazourek tehdy potkal tygra. Toto setkání bylo pro obě stany nepříjemné. Bylo jasné, že bude mít buď tygr z Pazourka večeři nebo Pazourek z tygra zimník. Pazourkovo tělo se během velmi krátké doby připravilo na boj. V okamžiku se mu zrychlil dech, srdce začalo bít silněji a s větší frekvencí a horečně pumpovalo krev do kosterních svalů. Hladké svaly se naopak stáhly, trávení a podobné záležitosti musely v takové situaci počkat. V litém boji Pazourkovi pomohly i jeho žlázy s vnitřní sekrecí tím, že uvolnily do krve látky, z nichž pračlověk Pazourek získal tolik potřebnou energii pro namáhané svaly. Souhrn reakcí, který v Pazourkově těle nastal při boji s tygrem, se označuje jako stresová reakce nebo prostě stres. Stresová reakce byla v Pazourkově situaci nutná k přežití. Když pračlověk Pazourek tygra přemohl, odebral se zvěstovat radostnou novinu kamarádům a kamarádkám. Všichni měli náramnou radost a Pazourkovi blahopřáli. Pračlověk Pazourek se pak v bezpečí jeskyně a pod ochranou tlupy stočil do klubíčka a přikryl se kožešinou. I když ještě nebyla noc, dostal se po vysilujícím zápase do stavu útlumu, uvolnění a polospánku. Tomu se zase říká relaxační reakce neboli prostě relaxace. Ta je pro přežití stejně nutná, jako reakce na stres. Během relaxace se tělo zotaví a obnoví se vyčerpané zásoby energie. Začnou se také lépe hojit zranění.
Vzdálený
příbuzný pračlověka Pazourka pan Pazourek žije v současnosti.
Onehdy se v práci příšerně naštval. Co myslíte, že se stalo?
Pazourkovo tělo se připravilo na boj. Zrychlil se dech, srdce
začalo tlouci jako o závod a hnát krev do kosterních svalů.
Hladké svaly se naopak stáhly. Žlázy s vnitřní sekrecí
uvolnily do krve látky, z nichž by pan Pazourek mohl získat
potřebnou energii pro boj. Jenomže boj nenastal, pokud bychom ovšem
nepovažovali za boj to, že pan Pazourek zelený vzteky řekl: „Ano
pane vedoucí.“ Háček je v tom, že nenastala ani relaxace. Pan
Pazourek přišel totiž domů a nestočil se do klubíčka ani se
nepřikryl v bezpečí kožešinou, ale pustil si televizní zprávy.
Ty ho rozhodně neuklidnily. Stresová reakce trvala podstatně déle
než u pračlověka Pazourka. Je to právě stres, který mu působí
zdravotní problémy nebo mu při nejmenším znepříjemňuje život.
Existuje nějaká možnost, jak tuto situaci vyřešit? Jistě to
nebude návrat do pravěku.
Prohloubené sebeuvědomování
Příprava a prostředí: Toto cvičení lze cvičit téměř kdykoliv a kdekoliv máte čas možnost se soustředit na sebe. Pro začátečníka bude vhodnější klidné prostředí, ale pokročilí možná zjistí, že praktikovat ho např. při jízdě v autobusu nebo na nějaké nudné schůzi je ještě zajímavější.
Výchozí poloha: Prakticky libovolná. Vleže se lépe uvolníte, vsedě nebo ve stoje či při chůzi (pozor abyste do někoho nevrazili) zase neusnete a budete pozornější.
Délka praktikování: Od 1 do 5 minut.
Postup cvičení
Soustřeďte se na to, jak se cítíte. Uvědomte si, kolik máte energie - cítíte se unavení nebo čilí? Všimněte si všech tělesných pocitů (teplo, chlad, pohodlí nebo nepohodlí) z různých částí těla. Vnímejte případná napětí v různých oblastech těla. Zkuste si představit, jaký výraz má obličej. Uvědomte si celé tělo. Je klidné nebo v pohybu? Je napjaté nebo uvolněné? Uvědomte si také bezděčné pohyby jako poklepávání nohou, poškrábání se, prohrábnutí vlasů nebo pohyby prstů. Dokonale si uvědomte tělo.
Jaká je vaše nálada? Jste šťastní, smutní, úzkostní, napjatí, stažení, stísnění nebo klidní? Uvědomte si o čem přemýšlíte. Zblízka pozorujte myšlenky i to jak se mění. Jak přecházejí z jedné věci na druhou, navazují na sebe a ovlivňují se. Objevujte spojovací články mezi myšlenkami. Ale žádnou myšlenkou se nezdržujte delší dobu, jenom je pozorujte.
Uvažujte chvíli o možných souvislostech mezi duševními a tělesnými pocity.
Koncentrace (soustředění) aneb Kráva v ohradě
Příprava a prostředí: Nejlépe klidné prostředí.
Výchozí poloha: Jakýkoliv vzpřímený sed (na patách, se zkříženýma nohama, na židli apod.)
Délka praktikování: Asi 2 až 5 minut.
Postup cvičení
Zvolte si nějaký předmět soustředění. Obecně platí, že na spíše příjemné a citově nepříliš nabité předměty se člověku soustřeďuje lépe než na nepříjemné. Můžete si tedy zvolit např. svoji oblíbenou květinu, obraz, který máte v bytě a který se vám líbí, symbol i určitou myšlenku nebo pojem (např. klid, mír, moudrost, spokojenost).
Zavřete oči. Na předmět, který jste si zvolili se soustřeďte. Jestliže bude vaše mysl odbíhat k jiným předmětům, vždy znovu a znovu trpělivě a klidně se vracejte zpět k předmětu svého soustředění. Řekněme, že jste si zvolili jako předmět soustředění vázu. Představte si, že vaše mysl je kráva a že předmět vašeho soustředění a okolí tohoto předmětu je ohrada. Pokud se mysl pohybuje od vázy ke květinám, od vázy k světelným odleskům, od vázy ke sklářství, je to v pořádku a kráva zůstala v ohradě. Ale jakmile byste začali uvažovat o, třeba slunéčkách sedmitečných, kráva z ohrady utekla.
Odpovězte poctivě. Kolikrát vám kráva během cvičení utekla z ohrady?
Trátak
Jiné cvičení procvičující soustředění je jmenuje trátak. Trátak znamená česky „pevně hledět“ Podle tradičních indických pramenů zlepšuje nejen soustředění, ale přináší i zklidnění (doporučuje se mimo jiné i před spaním), rozvíjí tvořivost a dokonce prý zlepšuje paměť.
Lidé s vážnými duševními chorobami by neměli tuto techniku cvičit. Trátak dělíme na zevní trátak, kdy předmět soustředění je zevně a na vnitřní trátak, kdy je předmět soustředění uvnitř.
Příprava a prostředí: Nejlépe klidné prostředí. Jaký předmět soustředění si vyberete, záleží na vás. Nejčastěji se používá plamen svíčky (pozor na vosk kapající na koberec), střed obočí, špička nosu, nějaký symbol, černá tečka na bílém papíru, krystal nebo drahokam apod.
Výchozí poloha: Jakýkoliv vzpřímený sed (na patách, se zkříženýma nohama, na židli apod.). Ideální vzdálenost předmětu je většinou na délku natažené paže, předmět umístěte do výše očí.
Délka praktikování: Dokud je cvičení příjemné. Zpočátku asi ne déle než 2 minuty.
Postup cvičení
Řekněme, že si vyberete plamen svíčky. Pak doporučuji soustředit se na rozžhavený konec knotu, protože se prakticky nepohybuje. Pokud si zvolíte např. krystal nebo nějaký obraz, vyberte si nějaký bod na něm a na něj upřeně hleďte. Dívejte se na něj soustředěně bez mrkání, oční víčka mírně uvolněte, ale oči zůstávají pootevřené.
Po chvíli ucítíte únavu očí nebo začnou oči slzet. Zavřete oči a pozorujte následný obraz, který se vynořil za zavřenými víčky. Jestliže se žádný obraz při zavřených očích neobjeví, nechte prostě oči chvíli odpočinout.
Cvičení můžete ještě jednou nebo dvakrát opakovat.
Z "Relaxace a meditace pro moderního človeka , Grada 1998"