Jdi na obsah Jdi na menu
 


Silvova metoda kontroly mysli

10. 2. 2010

 

Na jakém principu to pracuje: podle informací Silvovy metody (SM) je základem přeladění mozkových vln do pásma označovaného „alfa“.

 

 

Mozkové vlny se nejčastěji registrují pomocí EEG (elektroencefalografie), což je metoda stará desítky let. Ale ani po tak dlouhé době pořád ještě nevíme, co dané vlny znamenají. V mozku dospělého člověka se vyskytují řádově miliardy neuronů a každý z nich má průměrně 10.000 synapsí (spojení) s jinými neurony. Vzniká tak nepředstavitelně složitý systém - ne nadarmo se říká, že lidský mozek je nesložitějším systémem ve vesmíru. Situace je o to komplikovanější, že na synapsích jsou nervové vzruchy přenášeny pomocí chemických sloučenin, tzv. neurotransmiterů. Jakmile se k zakončení presynaptického neuronu dostane el. signál, dojde k uvolnění těchto neurotransmiterů do synaptické štěrbiny a jejich následnému navázání na receptory na membráně druhého (postsynaptického) neuronu. Jednotlivé neurotransmitery můžou působit i na různé receptory a vyvolávat tedy různé reakce. A aby to nebylo tak "jednoduché", rozeznáváme zhruba 50 různých neurotransmiterů... Důležité pro nás ale je, že neurony jsou v prvé řadě buňky vykazující elektrickou aktivitu - podobně jako například buňky srdečního svalu. Jednou ze standardních metod vyšetření srdce je registrace elektrických potenciálů pomocí elektrod - EKG, která je ovšem od EEG do detailů prozkoumána. O EEG naproti tomu víme jen to, že se jedná o sumaci elektrické aktivity neuronů. Konkrétní křivka na EEG záznamu odpovídá určité oblasti mozku, nad kterou se nacházela registrační elektroda. Různé oblasti mozku vytvářejí různé křivky. Rozdělení vln do pásem je založeno na rozdílné frekvenci vln. Jednoduše řečeno frekvence vln je úměrná aktivitě mozku (resp. registrované části).

 

Rozeznáváme čtyři základní frekvence:

 • Beta frekvence (15 až 35 Hz) můžeme registrovat, pokud je zkoumaná osoba normálně v bdělém stavu, něčemu věnuje pozornost, na něco se soustředí.
 • Alfa frekvence (7 až 14 Hz) je pro SM nejdůležitější, objevuje se zejména při probouzení a při usínání.
 • Théta frekvence (4 až 6 Hz) je frekvence, při které ustává myšlenková aktivita, zůstává vědomí.
 • Delta frekvence (3 a méně Hz) je málo prozkoumaná, vědomí se může ztrácet – klinická smrt? Théta a delta vlny se objevují typicky v komatu. Ale existují lidé, u kterých se mohou objevit i v normálním bdělém stavu.

Zde si můžete prohlédnout na EEG záznamu rozdíl mezi alfa a beta vlnami prohlížet výsledek, tak si uvědomte, jakou oběť jsem musel vynaložit – mít tu a tam vlasy pomazané EKG gelem není nic příjemného ;)

 

Hned ze začátku bych chtěl zmínit důležitý fakt: na kurzu SM se nevyučuje, jak vstoupit do hladiny alfa. Proč? Protože by to byla zbytečná ztráta času. Alfa vlny se objeví okamžitě, jakmile zavřete oči. Dokonce stačí rozostřit pohled a uvolnit se. O co ale na kurzu naopak jde, to je hloubka alfy. Lidský mozek totiž nesetrvává neustále v jedné hladině. I když třeba pracujete na počítači – tj. na něco se soustředíte, sice převládají beta vlny, ale tu a tam se vyskytne i alfa. Stejně tak když zavřete oči, objeví se sice alfa vlny, ale nejsou zastoupeny ve 100%. Objevují se i beta vlny. Na kurzu se tedy člověk učí, aby se co nejvíce uvolnil a dosáhl tak co největšího výskytu alfa vln. Protože to řeší spousta lidí, raději to ještě zopakuju – alfa vlny se objeví okamžitě, jakmile zavřete oči. Čím více budete přemýšlet, jestli teda už v té alfě jste nebo ne, tím míň budete uvolnění.

 

Možná vás napadlo – proč SM pracuje právě s alfou? Určitě se občas musíte rozhodovat ve stresu a asi se mnou budete souhlasit, že to není zrovna moc konstruktivní stav. Mozek pracuje na vysoké frekvenci, člověk je ostražitý a v tenzi – není uvolněný. Pokud ale začnete zhluboka dýchat nebo se jinak uvolníte, frekvence se sníží a člověku to hned myslí líp. Beta tedy není ideální stav pro řešení problémů. Théta a delta jsou pomalé frekvence, které se vyskytují v hlubokém spánku nebo i v komatu. Je sice pravda, že i théta se v SM občas využívá, ale je to spíš vyjímka. Takže zbývá alfa. Alfa převládá u drtivé většiny lidí, kteří meditují a relaxují. Alfa také v porovnání s betou představuje mnohem efektivnější práci s programy. Zatímco v bdělém stavu (v betě) potřebujete na „uložení“ programu týdny, tady to zvládnete během několika minut.

 

Aha… asi nevíte, co je to program. Program je ústředním pojmem celé SM. Také celý lidský život se točí kolem programů. Nejedná se o nic složitého – je to vzorec chování/reakce vlastní každému člověku. Programy si můžeme pracovně rozdělit na vědomé a nevědomé. Příkladem vědomého programu je třeba zvyk kontrolovat zamčení dveří okamžitě potom, co jsme je zamkli. Nevědomým programem může být chování ve společnosti osoby, ke které máme nějaký citový vztah… znáte to :)

 

Troufám si říci, že drtivá většina programů vzniká nevědomě. Jakmile jsme vystaveni neznámému podnětu, nějak zareagujeme. Pokud to byla dobrá reakce, příště ji použijeme znovu. Čím častěji reagujeme určitým způsobem, tím snadněji tento způsob reakce přechází do nevědomí (podvědomí). Problém je v tom, že jak se člověk mění, zjišťuje, že reakce, které mu vyhovovaly kdysi, mu nyní přinášejí problémy. SM představuje řešení, jak tyto reakce (programy) změnit a místo nich si vytvořit způsoby chování, které jsou přijatelnější.

 

Programování vypadá tak, že se během cca 15s dostanete do alfy (potřebné hloubky) a tam si několikrát zopakujete své formulace (afirmace), které jste si vytvořili. A pak jednoduše z alfy vystoupíte. Jedno důležité pravidlo – své věty formulujete v přítomnosti. Například chcete-li mít lepší paměť, vytvoříte si větu typu: „Mám vynikající paměť“. A to si několikrát zopakujete. Ještě bych podotknul (a na kurzu se to většinou probírá), že je jedno, jestli formulujete věty kladně nebo záporně. Pokud tomu totiž rozumíte vy, pak tomu rozumí i váš mozek a nemusíte se obávat, že mozek dělal věci opačně. Příklad: pokud vás bolí hlava, můžete vstoupit do alfy a říci si „Nechci, aby mě bolela hlava. Nebolí mě hlava a tak to je“.

 

Na kurzu Silvovy metody se naučíte mazat staré programy (které stojí za vašimi neúspěchy) a vytvářet nové, které z vás udělají nového člověka (pokud si to dovolíte).

 

Jaké techniky se vlastně naučíte? Před tím, než si přečtete jejich seznam, vás chci upozornit, že vše je pravda, a že vše se můžete během dvou dnů naučit, ať to vypadá jakkoliv tajemně!!! A ještě něco – všechny techniky jsou velmi jednoduché, ale velmi účinné. Praxí jsem zjistil, že základem úspěchu je dobře provedená technika a zároveň (a především) víra v sebe sama.

 

 • Kontrola spánku – technika, která vám umožní usnout téměř kdekoliv a kdykoliv během max. 5 minut. Čím častěji ji cvičíte, tím rychleji se dostaví účinek.
 •  

 • Kontrola probuzení – umožní vám probudit se ve přesně stanovený čas. Možná že tohle ovládáte už teď… je to docela dobře možné. Prostě jste se to během x let naučili (= naprogramovali jste mozek). Co už ale asi nedokážete (i když po několika měsících cvičení možná ano ;-) je říci si před spaním tohle: „Probudím se v tolik a tolik hodin a můj spánek bude mít kvalitu osmihodinového spánku“. Pak se probudíte úplně odpočatí a to i přesto, že jste spali třeba jen 3 hodiny… Nebo třeba jedete vlakem a potřebujete se trochu prospat, ale zároveň nechcete přejet zastávku. Vklouznete do alfy a řeknete si: „Probudím 5 minut před příjezdem do stanice kde chci vystupovat“.
 •  

 • Kontrola bdělosti – důvod, proč nepiji kávu. I když se vám zavírají oči, stačí minuta a pocítíte příliv energie, který vám vydrží až 2 hodiny. Jelikož se jedná o velmi jednoduchou techniku, pro ilustraci uvedu „jak na to“. Člověk vstoupí do alfy (způsob se dovíte na kurzu nebo si to můžete nacvičit z knihy (ale to chce pevnou vůli – je to běh na dlouhou trať)). Pokud jste na kurzu ještě nebyli, pak si lehněte, a pořádně se uvolněte… představujte si, jak máte jednotlivé části těla těžké. Musíte mít samozřejmě zavřené oči! Otevření očí totiž automaticky navodí přechod z alfy do bety (to se označuje jako Bergerova reakce). A teď k formulaci. Máte problém – chce se vám spát. První věci je přiznat si upřímně existenci problému, protože váš mozek musí pochopit kde jste a kam se chcete dostat. Dále si řeknete, že se vám nechce spát… a to je v podstatě vše. A na závěr vystoupíte z hladiny – budete počítat do 5 a s každým číslem budete více a více bdělí.Konkrétně:
  a) vstoupíte do alfy (oči máte zavřené),
  b) formulace problému „Chce se mi spát, zavírají se mi oči.“,
  c) hned nato formulace cíle (v přítomném čase) – „Nechce si mi spát, nechci, aby se mi zavíraly oči.“,
  d) „Neusínám, oči se mi nezavírají.“,
  d) vystoupíte z hladiny.

  Často se mi stává, že během provádění této techniky se pořád cítím ospale, ale až když na konci otvírám oči, tak cítím obrovskou změnu… přímo cítím, jak se plním energií. Opět je ale nutná víra. Někdy se ale změna nedostaví tak rychle. Do té doby není vhodné neustále myslet na to, jestli se mi chce ještě pořád spát, protože tím si vlastně říkám, že si moc nevěřím. Albert Einstein to řekl jednoduše – „věřit = nepochybovat“. Jestliže se pořád kontroluji, znamená to, že pochybuji a tudíž si nevěřím. Chce to tedy trpělivost a postoj typu: „Udělal jsem techniku tak, jak se dělat má, takže výsledek se dostaví.“

  Také mi pomáhá, když se ve fázi b) ještě podívám na příčinu, proč se mi chce spát. A formulaci je tak možné doplnit o „chce se mi spát, protože jsem dnes v noci spal pouze 4 hodiny, vím to, jsem si toho vědom. Teď ale ještě nechci spát, nechci usnout, teď ještě potřebuju být bdělý“.

  Jakmile zase začnete cítit únavu, není problém zopakovat. Tato technika se dá použít třeba když jedete autem a cítíte, že se vám zavírají oči. Ale doporučuje se nepřehánět, přece jenom hluboký spánek je hluboký spánek.

   

  Tyto výše uvedené tři techniky se většinou vyučují hned první den kurzu.

 • Kontrola snů – slouží k tomu, abyste nalezli řešení vašeho problému ve snu. Tato technika má tři etapy, základem je vytvořit si program, který vám umožní zapamatovat si vaše sny a pak pochopit poselství v nich ukryté. Existují sice snáře a můžeme mluvit i o určitých obecně platných symbolech, ale snu může plně porozumět jenom ten, komu se zdá. Zase kladu důraz na víru – pokud budete věřit, že sny jsou jenom takové nesmyslné iluze, nebudou pro vás nic znamenat. Pokud ale změníte svůj postoj (většinou navzdory výchově rodičů) a začnete věřit, že sny představují mohutný zdroj informací, pak tomu tak opravdu bude. Základem je dát mozku najevo, že pro vás mají sny význam – jakmile se vám nějaký zdá, tak si jej zapište, dokud si jej ještě trochu pamatujete. Nenechávejte to na ráno, to už si na vše nevzpomenete.
 •  

 • Paměťové háčky – technika, která není závislá na alfa hladině, ale prací v alfě se dá výrazně zefektivnit. Zlepšuje vaši paměť – zejména když si máte zapamatovat seznamy věcí, které spolu na první pohled nesouvisí… třeba nákup v obchodě ;-) Principem je, že si zapamatujete několik základních slov (představ), ke kterým pak přiřadíte věc, kterou si chcete zapamatovat. Vytváříte tedy asociace mezi tím, co už znáte a tím, co nechcete zapomenout. Čím máte lepší představivost, tím snáze budete asociovat.
 •  

 • Zrcadlo mysli – to je nejpoužívanější technika. Pomocí ní si můžete naprogramovat určité události nebo stavy… např. si naprogramujete hladký průběh zkoušky, nebo dokonalé zdraví, nebo můžete vymazat svoje zlozvyky… řekl bych, že má tak široké spektrum použití, že jste omezeni jen svojí představivostí. V představě si vytvoříte dva rámy. Jeden modrý – vpravo a jeden bílý vlevo. V modrém rámu si představíte nynější situaci, kterou chcete změnit. Potom přesunete rám doleva a změníte jeho barvu rámu na bílou. V bílém rámu si představíte cíl, kterého chcete dosáhnout. To děláte při prvním „sezení“. Během dalších si už pak přestavujete jen bílý rám. Můžete pracovat s více projekty současně. Všimněte si, že neprogramujete cestu, jak svého cíle dosáhnete – soustředíte se jenom na cíl.
 •  

 • Technika tří prstů – je to jedna z mála technik, kterou můžete využívat a přitom nemusíte vstupovat do alfy. Na kurzu vám lektor během relaxace zakóduje, že pokud spojíte tři první prsty na levé n. pravé ruce, pak sice zůstanete v hladině beta, ale máte schopnosti hladiny alfa… o této metodě se ještě za chvilku zmíním, myslím že spolu se Zrcadlem mysli je to to nejlepší, co vás na I. stupni může potkat (tedy kromě permanentně pozitivně naladěného lektora, jeho asistentky a ostatních účastníků).
 •  

 • Kontrola bolesti hlavy trochu připomíná kontrolu bdění, je ale více zaměřena na ovládnutí bolesti. Vhodnou formulací lze samozřejmě ovládnout i bolest jinde na těle. Ještě k bolesti hlavy – na ovládnutí migrény je tato technika trochu modifikována.
 •  

 • Levitace ruky – technika o něco složitější než ostatní, pomocí ní se můžete dostat až do hladiny théta a řešit tak problémy (= zvyky = staré programy) ukryté hlouběji. Samotná levitace ruky je pouze indikátorem, že jste dosáhli théty.
 •  

 • Rukavicová anestezie je vskutku kouzelnou technikou. Základem je vytvořit si představu chladu v levé ruce (na kurzu jsme si v alfě představovali, že jsme ji ponořili do sklenice s kousky ledu) a tuto představu pak přenášíte na pravou ruku a následně i na jiná místa na těle. Pomocí této techniky se dá poměrně rychle zastavit krvácení a potlačit bolest. A funguje to dokonce i na jiného člověka. Dá se i toto vysvětlit pomocí alfy?!
 •  

A ještě k technice tří prstů (3P). Jak jsem uvedl, zůstáváte v hladině beta, ale přitom můžete využívat výhod alfy. Použití je nepředstavitelně široké – absolventi, kteří opakovali kurz s námi začátečníky říkali, že často této techniky využívají při hledání místa na parkování (a nikdy se jim ještě nestalo, že by nenašli místo), nebo před důležitým jednáním… atd.

 

Trochu primitivnější aplikace: pokaždé když usedám za volant, programuju si hladkou a bezpečnou cestu. Pokud jedu do města, tak k tomu přidám ještě průjezd křižovatek na zelenou.

 

Technická poznámka: samotné 3 prsty nic neznamenají. Představují jen mentální spouštěč. To znamená, že pokud si nenaprogramujete dotyk špičky ukazováčku, prostředníčku a palce současně, ale třeba dotyk palce a malíčku a začnete jej používat, bude vám to fungovat úplně stejně.

 

Výše uvedený text se týká I. stupně Základního kurzu SM. Tento stupeň jsem absolvoval poprvé o víkendu 10. – 11. 5. 2003 v Brně pod vedením Oldy Růžičky a zaplatil jsem za něj 1.800 Kč. V srpnu (9. – 10.) téhož roku jsem šel ještě na opakování, díky kterému si zejména uvědomil, že pokud chci, aby mi techniky fungovaly, je třeba se absolutně spolehnout na svůj mozek a on to „nějak zařídí“. Na dalším opakováním jsem byl o víkendu 11. – 12. února 2006. Po dlouhé době jsem opět začal používat mentální budík (techniku č. 2) a docela vhod mi přišla následující myšlenka: „Problém je signálem, že je potřeba změnit se. Vesmír dává člověku pouze řešitelné problémy. Takže každý problém je řešitelný za předpokladu, že máme dostatek informací pro jeho řešení. Silvova metoda je jednou z cest, jak jsi tyto informace nenáročnou cestou opatřit.“

 

Shrnutí (21.6.2008): Silvova metoda představuje jistě efektivní nástroj pro dosažení kvalitnějšího života. Na druhé straně se mi stává, že se na mě obrací lidé, kteří se snaží pomocí ní řešit problémy i v oblastech, pro které Silvovka původně třeba ani určena nebyla. Setkal jsem se na semináři sice s případem, kdy úspěšně suplovala rodinné konstelace (představa vazby strýce na syna a její vědomé přetnutí v alfě), ale není možné očekávat, že se třeba právě při tomto použití dostaneme o několik generací zpět a také že postihneme rodinné vazby v celé jejich komplexnosti. Také není Silvova metoda vhodná pro terapii duševních poruch, i když opět – u lehkých depresí může vést k úspěchu.

 

Základní problém spatřuju v tom, že se jedná primárně o práci s myslí. Bohužel, některé příčiny mohou být mnohem hlouběji než v mysli nebo mohou být třeba v zablokovaných emocích – a tam si nejsem jist, nakolik bude aplikaci technik Silvovy metody úspěšná. Dle mého názoru je proto Silvova metoda vhodná až v době, kdy už je na místě pouze jemné vylaďování.

-------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------------

SILVOVA METODA

 

Silvova metoda kontroly mysli je nábožensko-psychoterapeutická technologie, jejímž cílem je všestranné zvýšení kvality života prostřednictvím lepšího využívání vlastní mysli. Ačkoli je tato technologie prezentována jako vědecká a ačkoli volně zachází s pojmy z oboru neurologie a psychologie, její vědecký základ je sporný. Daleko spíše musíme základ této metody hledat v experimentech s mimosmyslovým vnímáním a v novodobé podobě věštby a pověry. Její údajná úspěšnost je pak pravděpodobně dána především sugescí.

JOSÉ SILVA, objevitel této metody, pochází ze skromných poměrů v texaském městě Laredu. Nedostalo se mu mnoho vzdělání. V 15 letech absolvoval korespondenční kurs elektroniky a otevřel si dílnu na opravy radiopřijímačů. Během svého působení u signálních jednotek armády se začal (1944) zajímat o lidskou mysl a studoval FREUDOVY, JUNGOVY a ADLEROVY spisy. Seznámil se s principy elekroencefalografu (EEG, přístroje, který zaznamenává kolísání elektrických proudů, vznikajících při práci mozku) a současně vzrůstal i jeho zájem o parapsychologii. Po návratu domů uplatňoval na svých dětech hypnózu a podařilo se mu zlepšit jejich školní výsledky. Získal si ve městě reputaci a během let 1953 až 1963 prováděl s 39 laredskými dětmi experiment, během něhož je učil mimosmyslovému vnímání (ESP). U své dcery objevil jasnozřivé schopnosti. Roku 1966 se konaly první kurzy oficiální Silvovy metody a od té doby tato technologie expandovala téměř do celého světa. Počet absolventů základních kurzů se odhaduje na miliony.

JOSÉ SILVA vychází z poznatku, že lidský mozek je udržován v bdělém stavu asi 20 elektrickými impulsy za vteřinu (hladina beta). Pokud tyto impulsy ochabují na frekvenci 7 - 14 kmitů za vteřinu (hladina alfa), usínáme. Nižší frekvence mozkových kmitů je pak označována jako hladina theta a delta. SILVA v rozhovoru pro časopis Regenerace (9/95, str. 2) uvádí, že jeho metoda je cestou k vědomému „sestoupení do mozkových vln alfa“. V této hladině máme údajně jednak přístup do duchovního světa (svět bez času a prostoru, jejž lze poznávat mimosmyslovým vnímáním), a tím i přístup k mimořádným informacím, jednak v něm můžeme programovat svou vědomou mysl (jež údajně funguje jako počítač s asi dvěma tisíci programy) a řešit tak problémy, jež se nám zdají být ve fyzickém světě neřešitelné. Dále si silvisté od „sestupů do hladiny alfa“ slibují zlepšení zdraví posílením imunitního systému, zvýšení paměťových schopností a mnoho dalšího.

Více než věda je ovšem JOSÉ SILVOVI a jeho následovníkům blízká víra v nekonečné možnosti lidské mysli, v božský potenciál člověka. „Všechno, co existuje, bylo napřed stvořeno ve vnitřní, duchovní dimenzi,“ píše se v silvistické příručce pro základní kurz. V duchovní dimenzi (a myslí se tím v hladině alfa) pak můžeme vytvořit vše, po čem toužíme, neboť mysl je nástroj k vytváření skutečnosti. Musí však být dobře programována pozitivním myšlením a pozitivními afirmacemi, vírou a očekáváním. Příručka to vyjadřuje slovy: „V alfě své výsledky přijměte jako hotové, v betě je očekávejte.“ Špatně programovaná mysl, v níž jsou pocity viny, strach a stres, vytváří např. nemoci. Vše negativní v životě jsme si podle této víry buď způsobili sami svými negativními výroky nebo nám to způsobili jiní lidé. „Narodili jsme se být zdraví,“ vyslechne si účastník základního kurzu Silvovy metody, „být nemocní jsme se naučili.“

Tento základní víkendový kurz je pro účastníky velmi náročný: je nabit novými, překvapivými informacemi, jež nelze v časovém stresu kriticky promyslet, přináší silný kladný emoční zážitek ze společenství, jež je vystaveno působení osvědčených technik skupinové dynamiky, a je zcela přemáhající množstvím svědectví již pokročilých silvistů, kteří celkově po mnoho hodin vyprávějí o prožitých zázracích a dosvědčují tak fungování Silvovy metody. Kromě sestupu do hladiny alfa a relaxačních technik se účastníci v hladině alfa učí patnácti technikám: kontrole spánku, kontrole (včasného) probuzení, kontrole bdění, kontrole snů (jejichž analýza má vyřešit problémy člověka), kontrole bolesti hlavy, technice vnitřní obrazovky (vizualizaci), technice paměťových háčků (pro zlepšení paměti), technice tří prstů (jež mají být „anténkou“, která volá o pomoc ve chvílích nouze, pomoc pak přichází z „vyšší dimenze“), technice zrcadla mysli (vizualizace vyřešeného problému), technice levitace ruky, technice anestezie (do mozku je třeba dát „silnou disketu s pozitivním programem proti bolesti“), technice sklenice vody (dotazování Vyšší Inteligence), kontrole tělesné váhy a návyků, technice smyslového promítání a technice laboratoře (v níž se lidské vědomí může údajně setkávat se svými rádci z vyšší dimenze).

Pochybnosti nad seriózností Silvovy metody vzbuzují nejen nereálné sliby, nekritická víra ve schopnosti mysli, krytá údajnými „vědeckými“ výzkumy, a nevysvětlené a nevysvětlitelné zdroje informací, pomoci, řešení apod., ale již sama Silvova interpretace toho, co je hladina alfa. Ta - zdá se - souvisí s neurofyziologií pouze velmi volně. Lze pochybovat, zda meditativní tzv. alfa stav, v němž se silvisté nacházejí, skutečně odpovídá vlnám frekvenčního pásma alfa. Silvistická hladina alfa je spíše stav, vzniklý autohypnózou (v kurzech se navozuje stav alfa za pomoci představy barevné škály a za monotónního zvuku metronomu), s jejíž pomocí získává klient vědomí svých mimořádných schopností, a tím i přesvědčení, že uvedená technika funguje.

Toto silné přesvědčení o jedinečném fungování technik může absolventovi kurzu jistě pomoci: zvýší jeho sebevědomí, orientuje ho pozitivně, dá mu naději a snad i novou chuť řešit problémy, které ho dosud přemáhaly (ze zkušenosti je možné říci, že asi nejvíce Silvova metoda pomáhá při odstraňování návyků, např. kouření). Je zřejmé, že naprostá většina absolventů používání technik poměrně brzy postupně opouští s tím, jak se vytrácí nadšení a počáteční přesvědčenost o jejich funkčnosti. Pro některé spíše úzkostné absolventy může být Silvova metoda ovšem i katalyzátorem zhoršení psychického stavu: rozpor mezi vsugerovaným přesvědčením o genialitě těchto metod a zklamáním z praktického denního používání vyvolává pocity viny a beznaděje. Ty se pak v souladu se SILVOVOU teorií „řeší“ usilovnějším poslechem motivačních kazet, rozhodnějším pozitivním myšlením a vyznáváním, návštěvou dalších motivačních seminářů, výměnou „negativních disket“ v mozkovém „počítači“ za pozitivní apod. Lze však mít vážné obavy, že i toto řešení - jako ostatně účinnost velké většiny technik Silvovy metody - je pouze iluzorní.

Název: Silvova metoda kontroly mysli, zakladatel: JOSÉ SILVA (* 1914), v licenci Silva International Inc. u nás pořádá kurzy Silva Method Czech republic, s. r. o., Seifertova 9, Praha 3, ředitel DRAGAN VUJOVIČ, spolu s ním vedou kurzy JASNA JARBIČOVÁ a Mgr. VĚRA HUSÁKOVÁ. Nabídka kurzů: úvodní přednáška (vstup volný), základní kurz, ULTRA kurz (pouze pro absolventy základního kurzu), základní kurz pro děti, pracovní semináře pro absolventy, speciální kurzy (mezilidské vztahy, pro prodejce, pro podnikatele a manažery), antistresový program a další. Pro své absolventy vydává společnost Silva Method Czech republic, s. r. o., časopis a organizuje pro ně letní pobyty v Chorvatsku a Jugoslávii. Z knih o Silvově metodě vyšlých v češtině: Powellovi T. a J.: Silvova metoda - ovládnutí mysli pro 90. léta, Pragma, 1993; Silva, J., Miele: Silvova metoda, Radost, 1993; Silva, J., Stone, R. B.: Člověk léčitel, Pragma, 1996.

Ukázka z příručky JOSÉHO SILVY „Silva Method - základní kurs“, kapitola Kontrola bdění, 1969, české vydání Silva Metod Czech Republic, překladatel ani rok vydání neuvedeny:

Nejdříve se samozřejmě musíte dostat do své hladiny. Prvním krokem je pak přiznat si problém. Jsme si vědomi toho, že jsou jiné systémy, které vás nabádají k tomu, abyste existenci problému popřeli. Podle našich pozorování však nejsou tak úspěšné jako systém náš. Tedy, nejprve identifikujte a přijměte ten problém, reagujte na něj.

Druhým krokem je stanovit si svůj cíl. V této konkrétní technice, jak uvidíte, vkládáme dále výrok „vymazat“ ten problém. Je to užitečné, jak poznáte u Techniky zrcadla mysli. Ujistěte se, že jste si svůj cíl formulovali jasně, aby nebylo pochyb o tom, kam směřujete, co vlastně chcete.

Tyto dva kroky jsou logické a zřejmé. Kdykoliv se chcete někam vydat, musíte znát dva faktory: kde jste a kam jdete. Tyto dva kroky to právě dělají.

Třetím krokem je volba metody, které použijete, abyste se dostali od startu k cíli. V této technice si metodu specifikujete sami. V některých technikách, se kterými se teprve seznámíte později, necháte na Vyšší inteligenci, aby vás vedla k cíli cesty.

Čtvrtým krokem je aktivní činnost, která vede k žádaným výsledkům. Dosažení výsledků vyžaduje jednání spolu s vírou a speciálními slovními technikami. Jednejte, abyste dosáhli cíle.

Pátým, neméně důležitým, krokem je prohlášení, že výsledku bylo dosaženo. Nárokujte to, věřte tomu, přijměte to.


Z - http://www.sekty.cz/texty/netradicni_nabozenstvi/kap3/silvovametoda.html

 http://www.lpolach.cz/2003/05/silvova-metoda-kontroly-mysli/

Post - lumm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 19. 1. 2022 14:33)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Rukavicová anastezie

(Mirek, 3. 5. 2020 14:03)

Dobrý den, příznivci Silva metody. Je tu nějaká dobrá dušička, která vlastní audio kazetu, či to má přehrané na CD. Jde mi především o rukavicovou anastezii. Učastnil jsem se 1. i 2. stupně někdy v roce 1996 a od té doby se mi to už kdesi zatoulalo. Byl bych velmi vděčen kdyby mi to někdo přehrál a zaslal za nějakou finanční odměnu. Děkuji předem Mirek Zemianek
cortmusic@seznam.cz

Silvova metoda

(Linda , 11. 9. 2015 1:47)

Dobry vecer,chtela jsem se zeptat jestli si muzu od vas stahnout silvovi metody na facebooku libi se jim sledovanost co na strankach je.A ptali se me na silvovu metodu tak se vas raci ptam jestli mohu od vas stahovat veskere informace.Dekuji moc Linda Malesova